ثبت نام درسگفتار فلسفه های مضاف

این درسگفتار تلاش می کند تا با مسیری که فلسفه‌ های مضاف در فضای علمی ایران پیموده و مسیرهایی که پیش‌ روی آن گشوده است آشنا شود و از این رهگذر به ارتقاء کیفیت توجه و مواجهه با فلسفه‌ های مضاف در عرصه‌ های علمی یاری برساند.
ثبت نام درسگفتار فلسفه های مضاف

مسئله فلسفه‌ های مضاف بیش از بیست سال است که مسئله محافل علمیِ دانشگاهی و حوزوی جامعه ما در توجه به علم و جهان جدید می‌باشد. تاثیر و حضور نگرش اسلامی و ارزش‌ های دینی و بومی در علم و جهان جدید و نسبت این امور با انسان مسلمان ایرانی دغدغه فلسفه‌ های مضاف را در متن تتبعات اهالی علم در این سرزمین قرار داده است.

اینکه فلسفه و حکمت مطلق به عنوان میراث کلان معرفتی انسان مسلمان ایرانی در مواجهه با جهان و زندگی، بر علوم و امور جهان جدید همچون علم حقوق، علم جامعه‌شناسی، علم روان‌شناسی، علم فیزیک، علم پزشکی، تکنولوژی و… تاثیر اساسی گذاشته و معنا و جهت آن‌ها را مطابق با فضای خویش هدایت نماید امری است که از رهگذر حوزه‌ای به نام فلسفه‌ های مضاف رقم می‌خورد.

فلسفه‌های مضاف توسط اساتید و پژوهشگران مختلف دانشگاهی و حوزوی و براساس مشرب‌های مختلف فکری مورد بحث و بررسی و تبیین قرار گرفته است اما هیچگاه تاملی جامع به اقسام رویکردهای موجود و موثر به فلسفه‌ های مضاف و کارکردها و ثمراتی که این حوزه مطالعاتی تا کنون بر عرصه علمی جامعه ایرانی داشته است از جمله امور انجام ناشده‌ ای است که ضرورت معین شدن وضعیت این حوزه مطالعاتی و تحقیقی و ادامه حیات موثر آن در عرصه علمی را ایجاب می‌نماید.

بدین منظور، یکی از آثار جامع که براساس نگاهی غنی به حکمت اسلامی در حوزه فلسفه‌ های مضاف در دوره اخیر نگاشته شده کتاب فلسفه‌ های مضاف اثر آیت الله علی اکبر رشاد می‌باشد.

از همین روی کانون اندیشة جوان درنظر دارد به منظور آشنایی مخاطبان با تاثیرات عینی و مشخصِ نگاه به فلسفه‌ های مضاف در عرصه‌های مختلف علمی؛ دوره «فلسفه های مضاف» را با حضور رمضان علی‌تبار فیروزجائی طی ۸ جلسه برگزار نماید. این جلسات به صورت مجازی در اسکای روم کانون اندیشه جوان برگزار خواهد شد.

درباره استاد: رمضان علی‌ تبار فیروزجائی، عضو هیئت علمی و دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

رمضان علی‌تبار فیروزجائی دانش آموخته حوزه علمیه قم و فارغ التحصیل سطح ۴ کلام اسلامی از موسسه آموزش عالی امام صادق (ع) و کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه قم است. حوزه تخصص و تمحّض اصلی ایشان فلسفه و کلام اسلامی، معرفت‌ شناسی دینی، فلسفه دین، منطق فهم دین و منطق علوم انسانی اسلامی است. علاوه بر تدریس در دانشگاه و حوزه، ایشان آثار علمی متعدد از جمله کتاب و مقالات نگاشته اند که از مهمترین آن، کتاب «مبانی کلامی فهم دین» برگزیده کتاب سال حوزه است.

محورهای دوره:

۱-پیشینه فلسفه مضاف

۲-تعریف‌ها و تلقی‌ها از فلسفه مضاف

۳-نقش فلسفه مضاف در تولید علم

۴-انواع فلسفه‌ های مضاف و تفاوت‌ های آن‌ها

۵-نسبت و مناسبات فلسفه‌ های مضاف با فلسفه مطلق

۶-معیار دینی و الهی‌ بودن فلسفه مطلق و فلسفه‌ های مضاف

هزینه شرکت در دوره: ۲۰۰ هزارتومان.

تخفیفات:

برای اعضای تشکل های دانشجویی و طلاب: ۱۰۰ هزار تومان

شرکت در یکی از دوره‌ های جاری کانون: ۱۰۰ هزار تومان

ثبت نام به صورت گروهی(۳نفر یا بیشتر): ۱۰۰ هزار تومان

شروع جلسات از یکشنبه ۲۱  آبان ۱۴۰۲

یکشنبه هر هفته ساعت ۱۳ الی ۱۵

📞  پشتیبانی: ۰۹۱۲۰۶۵۶۴۴۷دیدگاه شما

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.