نشست دوم: مولفه‌های اندیشه فمنیسم اسلامی و نقد آنها

نشست مجازی اسلام و فمنیسم با موضوع «مولفه‌های اندیشه فمنیسم اسلامی و نقد آنها» با حضور فریبا پروینیان در کانون اندیشه جوان بررسی می‌شود.
نشست دوم: مولفه‌های اندیشه فمنیسم اسلامی و نقد آنها

الهیات فمینیستی و خوانش زنانه از متون دینی که در قرن بیستم میلادی آغاز شد یکی از عوامل موثر در اندیشه برخی محققین مسلمان برای توجه به مسئلۀ زنان بوده است. فمنیسم اسلامی در ابتدا در غرب جهان اسلام و از کشورهایی چون مصر و الجزایر برخاست و بر قرائت مجدد متون دینی اسلام با نگاه برابری جنسیتی تاکید داشت. برخی پژوهشگران، فمینیسم اسلامی را گفتمانی دانسته‌اند که تلاش دارد نسخه جدیدی از جامعه اسلامی مطلوب مبتنی بر عدالت نقش‌های زنانه اجرا کند.

در فمنیسم اسلامی شاهد طیف متنوعی از نظریات و روش‌ها هستیم. برخی از آنها تنها به دنبال تامین عدالت جنسیتی در جهان اسلام هستند. برخی دیگر به دنبال پالایش دین و زدودن مفاهیم دینی از تفاسیر مردسالارانه هستند تا خوانشی مجدد با محوریت زنان ارائه دهند.

در همین راستا در کانون اندیشه جوان قصد داریم تا در روز ‌پنج‌شنبه ۱۸ فروردین ماه ساعت ۲۲ با حضور فریبا پروینیان در نشستی مجازی تحت عنوان «مولفه‌های اندیشه فمنیسم اسلامی و نقد آنها» در صفحه اینستاگرام کانون اندیشه جوان به نشانی _canoon_org@ به گفتگو بپردازیم.

دیدگاه شما

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.