نشست مجازی از اربعین تا ظهور

نشست مجازی از اربعین تا ظهور با موضوع «بررسی کارکردها و ظرفیت‌های تمدنی راهپیمایی اربعین» با حضور احمد رهدار در صفحه نشست های مجازی کانون اندیشه جوان در اینستاگرام برگزار می‌شود.
نشست مجازی از اربعین تا ظهور

پیاده‌روی اربعین، یکی از مناسک مهم مذهبی شیعیان است که هر ساله برگزار می‌شود. اربعین به عنوان یک از مناسک مذهبی در امتداد واقعه عاشورا تعریف می‌شود. هدف اساسی در مناسک مذهبی، آن است که امتداد آن رویداد و خاستگاه اولیه آن مناسک را نشان بدهد. مناسک اربعین، خود را در امتداد رویداد عاشورا نشان می‌دهد.

به عقیده برخی محققان، قیام عاشورا دارای کارکردها و ظرفیت‌های تمدنی است و پدیده اربعین نیز در تداوم و احیای پیام عاشورا، دارای همان ظرفیت‌ها و کارکردهاست. این کارکردها بدین شرح است: کارکرد هویت‌بخشی، کارکرد انسجام‌بخشی، کارکرد تربیت اخلاقی، کارکرد تعمیق معنویت، کارکرد افزایش دامنه آگاهی یا معرفت‌بخشی و آگاهی‌بخشی، کارکرد کل‌نگری و جهانی‌اندیشی و کارکرد اقتدارآفرینی.

در سال‌های اخیر پیاده‌روی اربعین گسترش زیادی یافته و جمعیت فراوانی را به خود جلب کرده و به زعم برخی محققان اربعین را می‌توان جریان آماده‌کننده ظهور است. پیاده‌روی اربعین همواره مورد سانسور رسانه‌های بزرگ دنیا به خصوص رسانه‌های غربی قرار گرفته است. برخی محققان از اربعین به مثابه یک رسانه دینی یاد می‌کنند و بر این اعتقادند که پیاده‌روی اربعین خود می‌تواند نقش رسانه را برای انتقال پیام خود بر عهده گیرد.در نتیجه پیاده‌روی اربعین به عنوان یک رسانه، پیام شیعیان را با زبانی گویا انتقال می‌دهد و در عین حال از مولفه‌های ساختار رسانه برخوردار است.

در همین راستا در کانون اندیشه جوان قصد داریم تا در روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور ماه ساعت ۲۱ با حضور احمد رهدار در نشستی مجازی با عنوان «بررسی کارکردها و ظرفیت‌های تمدنی راهپیمایی اربعین» در صفحه نشست‌های مجازی کانون اندیشه جوان در اینستاگرام به نشانی _canoon_org@ به گفتگو بپردازیم.

دیدگاه شما

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.